Pulzar

Művész

Bernáthy Zsiga

Bernáthy Zsiga

 „…biográfiája szorosan egybefonódott a 2012. január 13-án elhunyt édesapja, Bernáth Sándor (vagy ahogyan az elektronikus zenei világban ismerték: Bernáth/Y Sándor) életével, hiszen apa és fia nemcsak a színpadon alkottak szoros egységet a Bernáth/Y & Son live act projektben, hanem képzőművészként, grafikusként is együtt dolgoztak. Ennél fogva Zsiga genetikailag (is) egyenes ágon viszi tovább az atyai szellemi örökséget.” (részlet egy 2012 tavaszán készült interjúból a Soundhead.hu-ról)

Zsiga nem DJ, nem is zenekészítő kisiparos. LIVE ACT művész. Fellépésein saját zenéket ad elő élőben, a legújabb szoftverek és legrégebbi gépek egyidejű használatával (Ableton Live, iPad, iPhone, és többek között a 30 éves TB303 BassLine) A „vasakból” előcsalogatott hangok, a saját készítésű loopok, groove-ok végeláthatatlan láncolatának egymásra fűzéséből bontakozik ki az előadás egyszeri, spontán, improvizációkkal teli, megismételhetetlen egysége. Ez volt a lényeg a Bernáth/Y & Son fellépéseken csaknem 20 éven át, és ezt folytatja most Zsiga szólóban.

A stílus elektronikus, dinamikus, pszichedelikus. A techno, a trance, a progressive house, az acid, a psy, a breakbeat gazdag elegye, de nincs állandó recept vagy forgatókönyv. A végleges zenei összkép mindig a közönség és a művész interakcióinak összességéből alakul ki ott és akkor, amikor Zsiga a színpadon áll. 

Tény, hogy az édesapa karizmatikus egyénisége szinte determinálta Zsiga sorsát, de ez csupán annyit jelent, hogy sokkal nagyobb volt a bizalom, több a szeretet és szabadság. Képzőművész középiskola és Iparművészeti Egyetem, az édesapával közös grafikai vállalkozás, a Solid, és Zsiga saját VJ-csapata, az Urbanizer is jól példázza a művészi vénája sokszínűségét. Kiállítások, videoklipek, plakátok, könyvborítók jelzik önkifejezési formáit. A zene viszont egyre dominánsabb: a munka, az alkotás folyamatos, mert van mit adni, van mit mondani. Márpedig a művész addig nem hallgathat, amíg ezt így érzi.

Archív partyajánlók

Kapcsolódó cikkek

  • Májusban újabb különleges remixszel jelentkezik Bernáthy Zsiga

    Amikor egymástól függetlenül fejlődő zenei műfajok keresztezik egymást, abból jellemzően különleges dolgok szoktak születni. A szaknyelv ezt crossoverként definiálja, amelynek ugyan voltak megdöbbentő pillanatai, a zenéhez értő és a zenét érző kezekben mindez mégis a kortárs popkultúra egy-egy gyöngyszemévé válhat.
  • Bernathy & Son XX

    2014. november 19-én volt 20. éve annak, hogy a Bernathy & Son bemutatkozott az FMK-ban, amelynek apropóján Bernáthy Zsiga több művésztársával együtt készül tisztelegni a két évtizedessé váló produkció előtt.
  • Ünnepelj a VOLTon!

    A megszokottnál majd’ egy teljes nappal korábban kezdődik az idei VOLT Fesztivál! A nyitónap a 20. VOLT Fesztivál ünnepi gálaműsorának ad otthont. “We Love VOLT!” címmel két színpadon egy monstre koncertfolyam formájában 20 zenekar és tucatnyi DJ lép fel, a legnépszerűbb dalaikkal, a legerősebb szettekkel. A bérletvásárlók számára ez a nap ajándék, napijegyesek pedig mindössze 5000 Forintért vehetnek részt a programokon.

Zenei stílusok

  • drumstep

  • Acid

    Valószínűleg a Roland cég maga sem gondolta, milyen korszakalkotó változás elindítója lesz a TB-303-as analóg bassliner 1982-es piacra dobásával. A készüléket egyedül gyakorló gitárosoknak, a TR-606-os dobgép mellett használandó mechanikus basszuskíséretként szánták, az “élő zenekar a nappaliban” hatás elérésére. A szerkezetnek eleinte nem volt komoly visszhangja; a gitárosoknak nem igazán jött be a készülék, vagy csak egyszerűen nem vettek tudomást róla. A Roland másfél év, azaz mindössze tízezer TB-303-as összeszerelése után leállította a gyártást.
  • Drum and Bass

    Amikor '89 party-hősei, Grooverider és Fabio valamikor a kilencvenes évek elején dél-londoni (Brixton, Elephant & Castle) klubokban (leggyakrabban a Rage-ben) a hardcore-on továbblépve, addig teljesen szokatlan ritmus-patternekkel gazdagították zenéjüket – és kergették őrületbe a közönséget – még nem is sejtették, hogy e gondolatokból nő ki '97 Britanniájának mainstream muzsikája.
  • House

    A diszkó,electro, funk, synthpop és az R&B stílus leszármazottja. Tipikus hangszerei a szintetizátor, dobgép, sequencer, sampler. Az első, kifejezetten house zenét játszó klub Chicagóban jelent meg Music Box néven.
  • Techno

    Az első időszakban általában a Roland TB303/TR808 / TR909 dobhangmintákból egyszerű 4/4-es lábdobbal, és az első analóg szintetizátorokkal majd virtual analog hangszerekkel készítették a művészek ilyen stílusú zenét.

Ajánlott letöltések

  • [2012-01-16] Collective Machine - January 2012

     Collective Machine January 20121.Jose M & Taco Man-From Apes To Humans (Original Mix) The Room 2.Kenny Ground-Sugar (Dj Max Remix) Elegant Bit 3.Smoke Sykes-Full Of Life (Hollen Remix) Variante Music 4.DJ Wld-For Your Play (Original Mix) Jonk Records 5.Alex Gori-Arumba (Original Mix) Diva Records 6.Todd Terry and Davide Benedetti-You Can't Do This (Original Mix) Cadenza 7.Ron Costa-Crackhouz (Original Mix) Monique Spéciale 8.Hollen-Cuano El Ritmo (Maximiljan Remix) Prospect Records 9.Matt Klast & Sebastian Diossa-Malecom (Original Mix) Attary Records 10.DJ Wld-For Your Play (Danny Serrano Remix) Jonk Records 11.Ahautzab-Dance Everybody (David Glass Midnight Remix) Prospect Records 12.Filsonik-Tamur (Original Mix) Desolat 13.Hollen-Frankus (Collective Machine Remix) Potobolo Records 14.Jairo Delli-BB Music (Dubtechie Remix) Six Sound Records 15.Hollen & Collective Machine-Junction (Original Mix) Unsigned 16.Collective Machine-Mr X (Original Mix) Monique Spéciale 17.Collective Machine-Rollercoaster (Original Mix) Monique Spécialewww.facebook.com/Collectivemachine
  • [2004-01-20] 2003.05.09. Beszélgetés #3

    23 perc, 14 Mb

Ajánlott rádiók

© 2001–2024 Pulzar | Elérhetőségek | Médiaajánlat | Oldaltérkép | Logó