Pulzar

FÉNYERŐMŰ: ismét megnyílik az ország leglátványosabb kiállítótere az Inotai hőerőműben augusztus 13-24. között

A tavalyi sikerre való tekintettel a nagyszabású, természetesen új vizuális alkotások már az INOTA Fesztivál előtt is láthatóak lesznek a több mint hetven éves ipari létesítményben, ahol a jövő elképzelései egy letűnt korszak gigantikus díszletei között öltenek formát.

A 2023-as indulása óta INOTA nem csupán fesztivállá nőtte ki magát, hanem egy olyan kulturális kísérletté, amely új szerepet keres Közép-Európa egyik legkülönlegesebb ipari örökségi helyszínének. Az egykori szocialista erőmű hatalmas csarnokai és elfeledett terei néhány év alatt a régió egyik legizgalmasabb audiovizuális találkozópontjává váltak, miközben a projekt folyamatosan tágítja saját kereteit.

Ahogy az már tavaly is megvalósult, az erőmű idén augusztus 13. és 24. között a fesztivál időszakán túl is megnyitja kapuit. A látogatók így már második alkalommal járhatják be ebben a formában a területet: a 2026-os FÉNYERŐMŰ kiállítás a beton és acél uralta épített környezetben épít fel egy egyszerre futurisztikus és időtlen világot, nemzetközi és hazai alkotók munkáin keresztül mutatva meg, milyen sokféleképpen válhat a fény a tér újraértelmezésének eszközévé. A Balaton közelsége különleges lehetőséget teremt arra, hogy a látogatók egy tóparti nap vagy strandolás után egy egészen más világba csöppenjenek: a lenyugvó nap fényében életre kelő FÉNYERŐMŰ kiállítás tökéletes nyári napzáró programként várja a közönséget.


Látható lesz többek között a svájci-amerikai alkotópáros, Lukas Truniger és Bruce Yoder közös munkája, az Implausible Rainbows, ami az egyik, táj fölé magasodó hűtőtorony gyomrában hoz létre mesterséges légköri jelenségeket. A lebegő szivárványstruktúrák egyszerre idézik meg a természeti folyamatok szépségét és az ember egyre növekvő képességét azok alakítására.

A Cape Sante olasz alkotópáros a Tomorrowland, a Petra Light Festival, a lyoni Fête des Lumières és a Kernel Festival után Inotán a Turbinacsarnok külső homlokzatát alakítja át monumentális fényarchitektúrává. Vetített geometriáik az épület eredeti szerkezetéből bontakoznak ki, folyamatosan változó vizuális környezetté formálva az erőmű ikonikus tömegét.

A rotterdami Timaeus installációja egy sötét térben működő, valós idejű vizuális rendszert szabadít rá érzékszerveinkre, a valódi anyagi és a digitális rétegeket csúsztatva egymásba, míg a romániai Adistu a hatalmas kürtőn jeleníti meg mesterséges intelligencia és fraktálrendszerek által inspirált vizuális univerzumát, messziről is érzékelhető ritmust adva az erőmű belső tájának.

Sven Sauer Berlinből a DEVIATION című munkáját prezentálja: egy lassan mozgó fényvonat törött üvegszilánkok ezrein halad végig, láncreakcióként aktiválva a teret - a sérülékenység és az együttműködés összetett viszonyát vizsgálva, a valenciai Radiante Light Art Studio Cartography of the Ray című munkája pedig egy lézerszobor formájában vizsgálja a fény mozgását és viselkedését, a véges fizikai térben létrejövő összetett fényrajzolatokkal a végtelenség érzetét keltve.

Ismét visszatér hozzánk a nemzetközi digitális művészeti szcéna meghatározó alkotója, Mathieu Le Sourd, azaz Maotik, aki a Kazántér számára készít új, helyspecifikus munkát. Lézerekből, vetítésekből és generatív vizuális rendszerekből épülő installációja a csarnok teljes szerkezetébe lehel új életet, egy folyamatosan átalakuló audiovizuális tájjá alakítva azt.

A hazai művészek közül érkezik Forgách Emma, akinek Taroudant nevű kinetikus térinstallációja a Turbinacsarnokban a látható és láthatatlan határtereit vizsgálja lassú, meditatív mozgásokon keresztül. A rezgések által mozgásba hozott homok folyamatosan változó mintázatokat rajzol a térben, miközben a fény és az anyag együtt egy fokozatosan pulzáló, organikus jelenlétet hoz létre.

Weiler Péter - akinek munkái a szocialista örökség és a digitális kapitalizmus abszurd találkozási pontjait vizsgálják - Készenlét című műve az egykori irodaházban kap helyet: a hátrahagyott bútorok, dokumentumok és használati tárgyak megszakadt munkafolyamatok nyomaiként jelennek meg, reflektálva a soha véget nem érő rendelkezésre állás korára, amiben mindannyian élünk.


A Fényerőmű kiállítás nemcsak a kortárs fény- és médiaművészet iránt érdeklődők számára kínál különleges élményt, hanem azoknak is, akik egy tartalmas nyári programot keresnek a Balaton közelében, korosztályra való tekintet nélkül, dedikált családi napokkal augusztus 20-22. között, ahol a gyerekek és felnőttek közösen merülhetnek el kreatív workshopokban, közös alkotói tevékenységekben, amiben többek között a hang, fény és anyag kapcsolatát vizsgálhatják a fenntarthatóság jegyében.

A kiállítás ideje alatt vendéglátóegység - a Budapestről kitelepülő Pingrumba - is várja a látogatókat, így az ipari örökség és a nagyszabású installációk felfedezése mellett a helyszín teljes kikapcsolódást nyújt. Az élményt tovább gazdagítják a Túrajó vezetett sétái, amelyek az erőmű történetét, építészeti különlegességeit és kevésbé ismert tereit mutatják be.

A kiállított alkotások természetesen az előremutató elektronikus zenei programmal is kiegészülő INOTA Fesztivál ideje alatt is látogathatók lesznek augusztus 27–30. között.

Bővebb információ: https://inotafestival.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/inotafestival
Instagram: https:/​/​www.instagram.com/​inotafestival/​
Jegyek: https:/​/​cooltix.hu/​b/​inota-festival

Archív partyajánlók

Szervező

  • Badgirls

    A James Cole és Pat Duff alapította csapathoz 2004-ben csatlakozott Shabaam, így vált eggyé a keceli 3 rezidens triója a Badgirlssel.

Még több friss

  • Padre Guilherme először Magyarországon

    Padre Guilherme először Magyarországon - különleges spirituális techno élmény augusztus 20-án a Parkban. Augusztus 20-án két egyedülálló nemzetközi elektronikus zenei produkció érkezik a Budapest Parkba: először lép fel Magyarországon Padre Guilherme, aki a techno energiáját és a szakrális zene mélységét ötvöző, határokat feszegető hangzásvilágáról ismert. Az estét tovább színesíti a német Klangphonics, akik akusztikus hangszerek és elektronikus zenei elemek kombinációjával teremtenek különleges koncertélményt.
  • Moby visszatér Budapestre - újra élőben hallhatjuk az elektronikus zene ikonikus alakját

    Az elektronikus zene úttörője és a kortárs kultúra egyik legnagyobb hatású alakja, Moby 15 év után ismét Magyarországon lép fel - 2026. augusztus 1-jén egy teljesen új koncertélménnyel várja a közönséget. Az elismert művész a Budapest Park színpadán ismét életre kelti azt a zenét, amely már több mint három évtizede formálja a modern hangzás érzéki és gondolati dimenzióit. Moby dalai hosszú évek óta emberek millióinak legbensőbb pillanataihoz kapcsolódnak - és ma is ugyanazzal az érzelmi súllyal szólalnak meg. Ez a visszatérés kétségtelenül régóta várt pillanat. December 5-én 10 órától pedig a jegyértékesítés is elindul.
  • Techno fúvósmenet Hamburgból - július 23-án a MEUTE a Budapest Parkban

    A basszus lüktet, a konfetti szikrázik, a piros egyenruhák pedig vakítanak a színpadi fényekben – a MEUTE július 23-án először koncertezik a Budapest Parkban! A hamburgi “techno marching band” 2015 óta járja a világot azzal az egyedülálló, határokat és szabályokat hírből sem ismerő performansszal, amely a hipnotikus technót ötvözi a rézfúvós hangzással - ráadásul kizárólag akusztikus hangszerekkel.
  • Ne engedd el a nyarat – a Budapest Parkban októberig tart a buli!

    Bár az ősz már beköszöntött, a Budapest Parkban még javában tombol a nyár, hiszen egészen október 4-ig tartanak a szabadtéri esték. Az utolsó két hétben is változatos, izgalmas programokkal készül a város legnagyobb szabadtéri szórakozóhelye - lesznek igazi közönségkedvencek, legendás zenekarok és elsőbálozók is. Természetesen a koncertek után éjszakai bulikkal folytatódik az este, hogy az évad igazán méltó lezárást kapjon.
  • Szeptember 12-én új szezont nyit Budapest egyik kedvenc klubja és közösségi tere, a TURBINA

    Négy éve rakosgatja egymásra építőkockáit a TURBINA, hogy az arra fogékonyaknak legyen egy sokszínű, befogadó találkozóhelye a nyolcadik kerület körút felőli végében. Az őszi klubszezonnak most egy többrétegű nyitóeseménnyel terítenek meg szeptember 12-én pénteken.
  • A Miller Genuine Draft és a Beatport támogatást nyújt a független elektronikus zenei helyszíneknek

    A Beatport és a Miller Genuine Draft közösen indította el a Grassroots Venue Fund nevű nemzetközi programját, amely az elektronikus zenei élet független klubjait támogatja. A kezdeményezés keretében összesen 60 ezer eurót osztanak szét négy országban – Törökországban, Magyarországon, Grúziában és Ausztráliában –, országonként 15 ezer eurós kerettel.
  • Megnyílt a grandiózus FÉNYERŐMŰ kiállítás az Inotai hőerőműben, 7 ország 20 alkotójával

    Új mérföldkő az INOTA projekt történetében: a szervezők már hetekkel a zenei program előtt megnyitották a hatalmas iparterületet a látványos fényinstallációkkal, amiket augusztus 25-ig lehet megtekinteni, majd pedig a nyárzáró fesztivál ideje alatt is. A kiállítás az Erste főtámogatásával jött létre.
  • FÉNYERŐMŰ: az ország legnagyobb ipari kiállítótere nyílik meg az Inotai erőműben augusztus 15-24. között

    Új mérföldkő az INOTA Fesztivál történetében: a szervezők már hetekkel a zenei program előtt megnyitják a területet a látványos fényinstallációkkal, hét ország művészeinek részvételével, családi nappal kiegészülve.
  • Audio Obscura – Highway Rave

    2025. június 21-én, szombaton egészen különleges eseménynek lehetnek tanúi Amszterdam lakói és az odalátogatók, ugyanis az Audio Obscura által megrendezésre kerül az első, egyedülálló Highway Rave nevezetű esemény az A10-es autópálya egy szakaszán, a város 750. születésnapját ünneplő hivatalos programsorozat részeként.
  • Cercle Odyssey - Párizs

    Hamarosan érkezik a Cercle Odyssey utolsó állomása Párizsban, olyan fellépőkkel, mint ARTBAT, Ben Böhmer, Monolink, Bonobo, Max Richter és NTO.
  • Lee Burridge és Luigi Madonna a medencében

    A dél-alföldi kisváros, Kecel, ismételten egy izgalmas eseménynek nyújtott helyszínt. A Club Korona ezúttal a veterán ikont Lee Burridge-et és az olasz Luigi Madonna-t látta vendégül a lemezjátszók mögött.
  • Welcome to Masomenos

    A Masomenos duo-t Joan Costes és Adrien de Maublanc alkotja.
  • A BADGIRLS VISSZATÉR KECELRE!

    Mint az köztudott a Koronában 2002-óta rendszeresen partikat szervező Badgirls csapata, akik 2003-óta a klub hivatalos rezidensi és programszervezői, illetve promóteri szerepkörét is ellátták, az újranyitástól eltelt rövid 3 hónapos szünet után újra visszatérnek a klubba!

© 2001–2026 Pulzar | Elérhetőségek | Médiaajánlat | Oldaltérkép | Logó