Pulzar

Cikk

DJ. Hell- egy underground ikon Budapesten

Létrehozva 2006. május 15.
Stílus Drum and Bass, Acid, Techno, Electro
    0.00

DJ. Hell- egy underground ikon Budapesten

Detroiti minimalizmus, chicagói acidhouse vagy német trance és hardcore - Helmut Geier, azaz dj Hell mindezeket egyensúlyba hozza zenéiben. Sőt! Az Electronic Beats fesztivál német sztárvendége, az anti-szupersztár-dj (és producer) Hell legutolsó lemeze sötét, misztikus, fúziós zenemű az elektro, az EBM és dark-house világából. A lassan húsz éve alkotó dj Hell június 2-án a PeCsában lép fel, az Electronic Beats fesztiválon.

Dj-karrierjét még tinédzserként kezdte, a punk és a new wave után az elektro, a house és a hiphop érdekelték a nyolcvanas évek közepe táján. A dj-zés hamar kevésnek bizonyult kreativitása kiéléséhez, így producerkedésbe kezdett. 1992-ben, a belga R&S által kiadott első száma, a beszédes című My Definition of House Music hosszú ideig klubsláger volt Európa-szerte.

Hell ezután Berlinbe költözött, hogy a Hardwax kiadóval dolgozhasson, de eltöltött némi időt New Yorkban is, mielőtt visszatért volna szülővárosába, Münchenbe. Miközben első szerzői albumát, a Geteert und Gefedert című lemezt a Disko B megjelentette, Hell elkészített egy részt a !K7 stúdió híres X-mix sorozatába is. Második teljes albuma, a Munich Machine 1998-ban szintén a Disko B-nél jött ki. Miközben szinte folyamatosan járta (és járja) a világot dj-fellépéseivel, megalapította és azóta is vezeti az International Deejay Gigolos nevű kiadót is (Jeff Mills, Christopher Just, Miss Kittin, Tiga vagy David Carretta kiadóját, hogy csak néhányat említsünk a prominens névsorból).

Az anti-szupersztár-dj-ként emlegetett Hell hat év elteltével adta ki újabb szerzői albumát. 1998 és a Munich Machine óta sok minden változott, az új lemezt már New York ihlette (ott is rögzítették), és olyan művészek munkája van benne, mint Alan Vega (Suicide), James Murphy, vagy Billie Ray Martin. A 2004-es NY Muscle sötét, dekadens, mégis szexi hangzása Berlintől New Yorkig minden tánctéren nagyot robbant.

A lemez számait nem könnyű stílushatárok közé szorítani ugyanis. Electroclash- és darkhouse-töredékek, industrial-, EBM-, acid-, elektro-, punk -és diszkóelemek is felfedezhetők a számokban, a végeredmény pedig sötét és misztikus, némi paranoiával átitatott zenefolyam, eklektikus utazás a tánctéren.

 

Hellt lassan két évtizede amolyan underground ikonként, valóságos ízlésformálóként tartják számon dance-világszerte. A mai napig játsza azokat a zenéket, amiket pályája elején felfedezett magának, izgalmas keverékét adva a réginek és újnak azokban a stílusokban, amelyekben mindig is otthon volt, legyen az diszkó, punk, techno, rock, house, EBM vagy különc, utaztatós elektro.

Hell helye az elektronikus zene történelmében megkérdőjelezhetetlen: többezer fős tömött klubok és a legnagyobb fesztiválok visszatérő fellépője. Az Electronic Beats fesztivál június 2-i, budapesti állomásán a PeCsában végre mi is részesei lehetünk az eklektikus elektronika-masszának, melyet Hell a világ szinte minden nagyobb táncterére elvitt már.

írta: Hirschl Zsuzsanna

Archív partyajánlók

© 2001–2024 Pulzar | Elérhetőségek | Médiaajánlat | Oldaltérkép | Logó